Skip to main content

Hotel Gasthof Löwen, Feldkirch (Hotellklass: 3 stjärnor)

Hotellet Löwen drivs nu av fjärde generationen i traditionell men moderniserad stil. Värdshuset är ursprungligen från 1730! Här blir man väl omhändertagen av familjen med sin personal som gör allt för att få sina gäster att trivas. 

Det finns rum i både den gamla (Rhendalen) och nya byggnaden (Schellenberg). Rummen har skrivbord och de flesta badrum har dusch. Gratis WiFi. 

Rhendalen - rum med modernt utseende men med en distinkt karaktär. Rummen ligger i den ursprungliga byggnaden och renoverades 2013. De som uppskattar hus med historia kommer att uppleva den där behagliga rysningen när golvplankorna knarrar mjukt under fötterna och väggarna ibland viskar.

Schellenberg - rum i den nya byggnaden med gott om plats för att breda ut sig, en avkopplande atmosfär och hög komfortnivå. Uppskattar man moderna bekvämligheter och vill dra nytta av fördelarna med nybyggnation kommer att känna sig helt bekväma här.

Efter åratal av planering och genomförande är Löwen oerhört glada att välkomna sina hotellgäster till hotellets eget Löwen SPA! Med detta helt nya wellness-område öppnar nu nästa kapitel i Löwens rika historia. Öppet dagligen från 16:00 till 21:30

1808 fick Löwen officiellt tillstånd att driva krog och värdshus. Löwen har sedan dess erbjudit skydd och varit en mötesplats för lokalbefolkningen och besökare från när och fjärran. Gasthaus Löwen i Feldkirch-Nofels har stått på denna plats sedan 1730 - överlevde till och med andra världskriget.

Läs mer om hotellet »

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
2/5-2026 lördagSe allaBodensjön med Mainau & Bernina ExpressMer än 813 990:-BokaMer information