Vi lämnar Östergötland tidig förmiddag. Vi kommer stanna för lunch utmed vägen innan ankomst till Ronneby Brunn sen eftermiddag där vi bli välkomnade av hotellets julvärd. Kaffebordet står dukat när vi kommer med pepparkakor och glögg/kaffe. Efter en stunds avkoppling samlas vi till gemensam 2-rätters middag.
På kvällen blir det uppesittarkväll med godisbuffé, glögg och kaffe. Det bjuds även på sång- och musikunderhållning av julvärdarna. 1 enkellott till Bingolotto ingår i resans pris!
God Jul! Vi njuter av en lång julfrukost, bekantar oss med hotellet och dess omgivning. Kanske SPA avdelningen (fri entré under vistelsen) lockar innan vi njuter av en god lunchbuffé. På eftermiddagen väntar tomteunderhållning med julsånger och mys. Kaffebord med frukt och godis står framdukat.
Kalle Anka och hans vänner visas på storbilds-TV kl 15:00.
På kvällen får vi njuta av Brunnens stora julbord med julens alla läckerheter. Sedan blir det musik i kaffestugan och aftonen tillbringas i härlig julstämning.
Vi startar med kaffe och pepparkaka, innan vi beger oss till kyrkan för julotta. Därefter åter till hotellet för frukost.
Vi får sedan lite egen tid för avkoppling eller kanske blir det en promenad i den vackra omgivningen. Vi äter lunch och under eftermiddagen blir det meloditävling i Brunnsrestaurangen. Kaffebordet står framdukat med frukt och godis. Vi avslutar dagen med gemensam 2-rätters middag, dans och allsång i restaurangen.
Efter frukost sätter vi oss till rätta i bussen för hemfärd och vi kan utbrista - det var en riktig jul det!
INGÅR: Bussresa, del i dubbelrum, 3 frukost, 2 lunch, 2 middag, 1 julbord och annat som framgår av programmet. 1 Bingolott till uppesittarkvällen
TILLÄGG: Enkelrum 550:-, platsbokning i bussen 100:-
VALUTA: SEK
VIKTIGT
Vi är väldigt noggranna vad gäller fakta i katalog och på hemsida. Dock händer det trots våra ansträngningar att det smyger sig in felaktigheter vilket vi beklagar. Vi reserverar oss för eventuella faktafel samt att destinations/övernattningshotell kan ske utom vår kontroll. Vi gör förstås allt vi kan för att förhindra byten av hotell.
Allmänna och Särskilda resevillkor gäller, se vår katalog eller vår hemsida www.vikingbuss.com / www.ringarums.se
Vi reserverar oss för ev. valuta- och skatteförändringar och förbehåller oss därmed rätten att justera priset pga nämnda förändringar som ligger utanför vår kontroll och uppkommit efter det datum då resan producerades.
Saknar ni avbeställningsskydd kan ni köpa till det genom ERV.
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
23/12-2025 tisdag | Se alla | Jul på Ronneby Brunn | Mer än 8 | 7 790:- | BokaMer information |