Skip to main content

Skärgårdsresa till Harstena

På denna resa åker vi ut i den härliga i Östgötaskärgården som bjuder på en stor variation av öar och olika miljöer. Vi kommer att åka med båten M/S Ellen af Harstena och ombord finns bar och enklare fika att köpa., Båten utgår ifrån Fyrudden till sommaridyllen Harstena vi kryssar sakta fram mot det lilla fiskesamhället som ligger i Gryts skärgård på gränsen till Sankt Anna.

Fritextsökning
  • Dag 1.

    Bussen tar oss till Fyrudden där dagen börjar med en båttur kl. 10:30/10:00 till ön Harstena som tar tar ca 1 timme och 15 minuter. Vi lägger till i hamnen vid Harstena ca kl. 11:45/11:15 och där ligger även Restaurang Loftet. Där serveras lunchen som är strömming med potatismos, halva gruppen kommer att äta först då den andra halvan får en guidning först på ön. Lokalguiden möter upp oss och tar med första halvan fram till byn, där finns ett litet museum, bageri och Djupdalen (liten insjö med röda näckrosor).

    Från restaurangen till bageriet/näckrosorna är det drygt 500 meter relativt plan grusväg. Guidningen tar ca en timme. Efter guidningen avslutats finns det lite tid över till att utforska ön vidare, handla i bageriet, ta ett dopp kanske eller titta på båtar i hamnen och njuta av utsikten.

    Båten går tillbaka till Fyrudden kl. 15:00 och ombord blir vi serverade kaffe/bulle. Vi angör hamnen ca kl. 16:15/16:30 där vår buss väntar på att ta oss tillbaka till våra hemorter.

INGÅR: Bussresa t/r, båttur t/r, lunch, guidning på Harstena, eftermiddagskaffe/bulle ombord på hemresan

 

 OBS! Vid avbokning gäller följande: Avbokningskostnad 14 dgr innan avresa 100%

Karta

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
22/5-2027 lördagSe allaSkärgårdsresa till HarstenaMer än 81 390:-BokaMer information
28/7-2027 onsdagSe allaSkärgårdsresa till HarstenaMer än 81 390:-BokaMer information
Resekalender
AvresaDestinationFrån pris
18/9Österrike -Wien och vin Ljuvliga druvor i Österrikefrån 13 990:-
18/9Gardasjön med Venedigfrån 15 990:-